Tajemnicze odpisy aktualizujące

Podczas ostatniej części Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Mokotów” w roku 2019, pojawiła się kwestia odpisów aktualizujących.
Zarząd Spółdzielni stwierdził, że nie wie o co chodzi. Dodatkowo padło stwierdzenie, że takie pojęcie powinno być wykorzystywane w przypadku należności.
I tutaj należy się zgodzić z Zarządem w całości.
Jest tylko jedno ale – W sprawozdaniach finansowych Spółdzielni Mieszkaniowej „Mokotów” kwestie związane z rozliczeniem kosztów inwestycji są prezentowane jako odpisy aktualizujące. To dlatego w uchwale w sprawie wyjaśnienia kosztów inwestycji jest używane słownictwo ze sprawozdań.

Prezentacja otwiera się po kliknięciu Historia odpisów aktualizujących 2015-2018

Jeżeli zdarzenia ekonomiczne są błędnie opisane, to wypadałoby dokonać odpowiednich zapisów, czy też komentarzy w aktualnym sprawozdaniu.
Inaczej dalej utrzymujemy fikcję, przez co sprawozdanie finansowe staje niezrozumiałe.
W sprawozdaniach finansowych SM „Mokotów” za lata 2015 – 2018 występują odpisy aktualizujące. Częściowo dotyczą wątpliwych należności, jednakże najważniejsza ich część dotyczy zdarzeń innych, które dodatkowo nazywane są:
•Odpisy aktualizujące z tytułu przeksięgowania kosztów pośrednich dotyczących inwestycji Wróbla/Wałbrzyska i Studencka/Wróbla,
•Odpisy aktualizujące na nakłady inwestycyjne wykazane w pozycji „Półprodukty i produkty” w toku,
•Inne należności,
•Pozostałe należności,
•Należności od dłużników pozostałych.

W sprawozdaniu finansowym SM „Mokotów” za rok 2017 pojawia się już słowo korekta. Super! Jednakże wiedząc, że w latach poprzednich stosowano inne określenia, oraz, że w tabeli informującej o odpisach aktualizujących nadal są widoczne korekty, powinno się doprowadzić sprawozdanie do porównywalności z danymi za lata ubiegłe.