W piśmie procesowym z 31 stycznia 2020 roku w sprawie XXIC 870/18 mecenas zwraca się z pytaniem do biegłego sądowego:
„z jakiego przepisu ustawy o rachunkowości bądź przepisów wykonawczych do tego aktu wynika w świetle opinii biegłego sądowego teza, iż „wynik na eksploatacji oraz utrzymaniu nieruchomości w danym roku musi być równy zeru. Oznacza to, że jakiekolwiek nadwyżki bądź niedobory przechodzą do rozliczenia w następnym roku z reguły zmniejszając lub podwyższając czynsze mieszkańców.”
Przypomnę tylko, że kwestia działalności bezwynikowej jest uregulowana w Statucie Spółdzielni Mieszkaniowej „Mokotów”.
§ 81 Statutu SM „Mokotów” brzmi (pisownia oryginalna):
„Spółdzielnie prowadzi działalność bez wynikową…”
Orzecznictwo sądowe jest także jednoznaczne (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 26 stycznia 2018 r. I ACa 696/17 Bezwynikowa działalność spółdzielni mieszkaniowej):
„Uzasadnienie Sądu znajduje potwierdzenie w doktrynie, w której słusznie podkreśla się, że art. 6 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, wyraża zasadę tzw. bezwynikowej działalności spółdzielni mieszkaniowej. Zasada ta ma charakter bezwzględnie obowiązujący, albowiem ustawodawca nie przewidział możliwości odmiennego uregulowania ww. kwestii w statucie spółdzielni. Powyższe oznacza, że w działalności gospodarczej spółdzielni mieszkaniowej w ogóle nie występują pojęcia zysku, ani nadwyżki bilansowej, w związku z tym różnica między przychodami i kosztami nie stanowi dochodu, ale zwiększa odpowiednio przychody albo koszty w roku następnym (patrz komentarz K. P. – Spółdzielnie mieszkaniowe, wyd. 4 C.H. (…), str. 129). Powyższa zasada znajduje także potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który m.in. w wyroku z dnia 11 stycznia 2006 r., II CSK 30/05, wyjaśnił, że art. 6 ust. 1 u.s.m. wyraża zasadę tzw. bezwynikowej działalności gospodarczej spółdzielni mieszkaniowej i stanowi lex specialis w stosunku do art. 75 ustawy Prawo spółdzielcze, zgodnie z którym zysk spółdzielni, po pomniejszeniu o podatek dochodowy i inne obciążenia obowiązkowe wynikające z odrębnych przepisów ustawowych, stanowi nadwyżkę bilansową.”